Energetická scenáristika v rámci 23. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava

Energetická scenáristika v rámci 23. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava

  • 27. 10. 2019
  • Horácké divadlo, sekce: Inspirační Fórum
  • Jihlava

V rámci doprovodného programu na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě proběhne 27. 10. 2019 od 18:30 – 20:00 panelová diskuze na téma: „Proč máme řešit teď, 31 let dopředu, rok 2050? Tuto větu prohlásil premiér poté, co Česká republika společně s Maďarskem, Polskem a Estonskem zablokovaly unijní dohodu o uhlíkové neutralitě do roku 2050. Uhelné elektrárny mezitím dostaly výjimky, které jim umožní vypouštět o čtyřicet procent více toxické rtuti a zásadně tak ohrožovat zdraví lidí. V emisích skleníkových plynů na hlavu je Česko pátým největším znečišťovatelem v EU a dvacátým celosvětově. Jaké jsou scénáře transformace české energetiky a jak si v této věci vedou naši zahraniční sousedé? 

Hosté:

Jiří Jeřábek 

V rámci Greenpeace se zabývá uhelnou energetikou, klimatickou změnou a zapojením finančního sektoru do ochrany životního prostředí. V minulosti řešil témata dopravy, environmentální ekonomie či obnovitelných zdrojů pro ekologické organizace v Polsku, Německu, Belgii a Jižní Koreji. Vystudoval ekonomii a environmentalistiku.

Stanislav Mišák 

Ředitel výzkumného centra ENET na VŠB – Technické univerzitě Ostrava. Tento vysokoškolský ústav vyvíjí nové metody a zařízení pro zajištění energetické soběstačnosti a surovinové nezávislosti regionu, popřípadě celého státu. To vše s efektivním využitím odpadového hospodářství, maximálního podílu lokálních obnovitelných zdrojů a podporou akumulačních prostředků s řízením toku energie v souladu s energetickou koncepcí státu, resp. EU.

Martin Sedlák 

Programový ředitel Svazu moderní energetiky, který představuje zastřešující platformu asociací z oblasti obnovitelných zdrojů energie, akumulace energie, chytrých sítí, energetických služeb a kogenerace. Spoluzaložil Alianci pro energetickou soběstačnost, která je nezávislým sdružením komentujícím vývoj české i evropské energetiky. Je také členem projektového týmu, jenž se zaměřuje na roli energetiky v cirkulární ekonomice.

Veronika Dombrovská 

Vystudovala sociální antropologii a studuje environmentalistiku. Členka hnutí Limity jsme my a spolupracuje s dalšími zahraničními kolektivy usilujícími o klimatickou spravedlnost. Praktikuje životní styl dobrovolné skromnosti; v komunitním domě se snaží žít bez odpadu, racionálně zacházet s vodou a minimalizovat spotřebu elektřiny.

Moderuje:

Zuzana Vlasatá 

Česká novinářka, reportérka internetového Deníku Referendum. Spolupracuje také se společensko-ekologickým časopisem Sedmá generace. Je spoluautorkou reportážní knihy Žlutý baron o podnikatelském impériu a obchodních zájmech Andreje Babiše. Vystudovala mediální studia a environmentální studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.