Efektivní využití energie posílí ve Svazu moderní energetiky. Novým členem se stává Asociace výrobců minerální izolace

Efektivní využití energie posílí ve Svazu moderní energetiky. Novým členem se stává Asociace výrobců minerální izolace

21. 2. 2023

Svaz moderní energetiky (SME) posiluje své postavení v oblasti úspor energie. Řady členů svazu rozšiřuje Asociace výrobců minerální izolace (AVMI), která se tak stává už čtrnáctým členem. AVMI posílí aktivity svazu v oblasti energetické účinnosti, které vedle přechodu na nízkouhlíkové zdroje energie představují zásadní předpoklad pro zajištění energetické bezpečnosti a ochrany klimatu současně.

Asociace sdružuje nejvýznamnější výrobce minerální izolace v Česku. Její členové reprezentují více než 90 procent tuzemského trhu s minerálně vláknitými izolačními materiály ve stavebnictví. Výrobci v asociaci mají stabilně okolo 700 vlastních zaměstnanců a dalších zhruba 4000 pracovníků je zaměstnaných nepřímo v navazujících odvětvích.

Asociace se zaměřuje na šíření informací o využití minerálních izolací, vzdělávání v oblasti zateplení, ochranu spotřebitelů a na spolupráci s veřejnou sférou při tvorbě legislativního prostředí a norem. Asociace působí na tuzemském trhu od roku 2009. Tuzemskými členy AVMI jsou společnosti KNAUF INSULATION, ROCKWOOL a.s., Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a URSA CZ. Minerální vlna představuje velmi efektivní tepelně izolační materiál, který se ve stavebnictví využívá už více než 70 let. Vedle tepelných ztrát dokáže minerální vlna i snížit riziko požáru, protože je přirozeně nehořlavá. Představuje také vhodný izolant proti hluku.

„Chceme posílit význam renovací budov při řešení energetické krize a také pomoci otočit pohled na zelenou dohodu EU, která v oblasti budov může českým domácnostem přinést trvalé úspory energie a zlepšit kvalitu bydlení,” říká Marcela Kubů, výkonná ředitelka AVMI. Správně renovovaný dům dokáže oproti nezatepleným stavbám snížit své účty za energie i o 90 procent, upozorňuje AVMI.

“Tlak na zvyšování energetické soběstačnosti Česka a Evropy ukázal, že pro odpoutání se od závislosti na fosilních palivech je klíčové nejen masivně budovat nové obnovitelné zdroje energie, ale musíme se zaměřit také na energetické úspory. Energeticky efektivní budovy jsou cestou ke snížení závislosti na Rusku a v důsledku i nižšímu riziku energetické chudoby. Jsme rádi, že tým Svazu moderní energetiky doplnil nový silný hráč a těšíme se na spolupráci s Asociací výrobců minerální izolace,” komentuje vstup nového člena výkonný ředitel Svazu moderní energetiky Tomáš Buzrla.

AVMI a SME se společně zaměří na posílení informačního povědomí o tématu kvalitních renovací budov či doporučení pro aktualizaci podpůrných programů, jakým je například úspěšná Nová zelená úsporám.

Více informací najdete: Nehořlavá tepelná izolace | Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).