Energetické společenství změní návyky. Prát i mýt budeme přes poledne

Energetické společenství změní návyky. Prát i mýt budeme přes poledne

30. 11. 2022

Nejpozději od poloviny příštího roku by mělo být možné vytvářet v Česku energetická společenství. Novelu zákona už projednává politická reprezentace a experti se shodují, že výhledově půjde o zásadní změnu v české energetice.

„Energetická společenství představují velikou revoluci, protože rozhodovací právo, decentralizace energetiky spadne opravdu na nejnižší lokální úroveň,” říká Patrícia Čekanová, prezidentka asociace komunitní energetiky ČR v novém dílu podcastu Pod Proudem.

Jak by energetická společenství mohla v praxi fungovat už teď testuje obec Litultovice ve spolupráci se společností ČEZ Inovace. V modelovém energetickém společenství má zapojených pět rodinných domů a pět obecních institucí. Na střeše jedné z nich, mateřské školce, je pak solární elektrárna s instalovaným výkonem 7kW.

„Ze školky máme hodně přetoků energie z časů, kdy je školka zrovna zavřená – třeba o letních prázdninách nebo o sobotách a nedělích. A v těchto časech energii mohou právě využívat ty rodinné domy nebo další instituce, jejich spotřeba se vhodně doplňuje. Občané nejsou přes týden doma, naopak více spotřebovávají o sobotách a nedělích,” popisuje starosta Litultovic Jan Birgus a dodává: „Je to ale také hodně o návycích, o tom, že pračku spustím až v jedenáct nebo v jednu hodinu po poledni. Když naplním myčku, tak ji také odložím, aby se spustila až v momentě, když solární elektrárna vyrábí nejvíce elektřiny.” 

Je to ale také hodně o návycích, o tom, že pračku spustím až v jedenáct nebo v jednu hodinu ráno. Když naplním myčku, tak ji také odložím, aby se spustila až v momentě, když solární elektrárna vyrábí nejvíce elektřiny.” 

Jak budou energetická společenství fungovat? Co je jejich největší výhoda? A jak se na ně těší obec Litultovice, která si už teď na nečisto jedno energetické společenství zkouší?

Nejen o tom debatují v dalším dílu podcastu Pod Proudem Patrícia Čekanová, prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR a Jan Birgus, starosta obce Litultovice s moderátorkou Seznam Zpráv Marií Bastlovou.

Epizodu si můžete poslechnout na: Spotify / Google / Apple