Odhady předcházející představení návrhu hovořily o tom, že Evropská komise navrhne spíše rozšíření existujících návrhů než radikální zásah do základů fungování energetického trhu. Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simson tyto předpoklady potvrdila. Představená úprava energetického trhu počítá s podporou pro dlouhodobé smlouvy o nákupu elektřiny (tzv. PPA – Power Purchase Agreement) a dvoustranné rozdílové kontrakty (tzv. CfD – Contract for Difference). To povede k rychlejšímu budování nových zdrojů čisté energie a snížení dopadů enormních výkyvů cen fosilních paliv na konečnou cenu elektřiny pro spotřebitele. Novela také posiluje ochranu spotřebitelů před krachem dodavatelů a umožní členským státům lépe poskytovat regulované ceny domácnostem a malým podnikům.
„Ačkoliv Evropané dlouhé roky spíše těžili ze společného evropského trhu s energiemi, ruská plynová válka odhalila zranitelnosti tohoto systému. Obnovitelné zdroje sice během uplynulého roku poskytovaly nejlevnější elektřinu na trhu, ale spotřebitelé neměli mnoho možností, jak by mohli z těchto výhod přímo těžit. Evropské komise proto navrhuje mechanismy, které umožní domácnostem na nízké ceny z čistých zdrojů dosáhnout. Představená opatření řeší zrychlení zelené transformace i posílení energetické bezpečnosti současně se zajištěním stability a předvídatelnosti cen energií,“ komentuje dnes přednesený návrh na úpravu fungování energetického trhu Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
Budovy v Evropě budou energeticky účinnější
Evropský parlament se dnes dohodl také na podobě směrnice o energetické účinnosti, jejímž cílem je snížit nároky budov zejména na vytápění a provoz. Do roku 2030 má klesnout energie nutná k výstavbě a provozu budov o 11,7 procenta. Nové budovy budou muset mít od roku 2028 nulové emise a povinně instalované solární panely (pokud to bude ekonomicky a technicky možné). Pro nové budovy využívané nebo vlastněné veřejným sektorem toto pravidlo bude platit dokonce již od roku 2026. Směrnice díky snížení celkové evropské spotřeby přinese i nižní poptávku po importovaných fosilních palivech.
„Nové budovy se solárními panely sníží jejich obyvatelům náklady za energie. Loňský rok ukázal masivní růst zájmu o střešní fotovoltaiku a aktualizovaná směrnice umožní, aby z výhod levné solární elektřiny mohlo těžit širší skupiny spotřebitelů. Fotovoltaický trh získal jasný termín, ke kterému bude postupně připravovat potřebné instalační kapacity a jde i jasný impuls pro oblast technického vzdělávání,“ komentuje návrh Martin Sedlák.
“Revize směrnice EPBD pomůže stavebnímu trhu dvakrát. Kvalitní renovace a rychlejší tempo obnovy budov udrží stavebnictví v dobrém chodu. Zateplené budovy navíc přinesou komfortní bydlení a natrvalo sníží českým domácnostem náklady na vytápění,” říká ke směrnici o energetické účinnosti budov výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace Marcela Kubů.
Úvodní obrázek: Pixabay