Jak se vyznat ve změnách energetického zákona?

Jak se vyznat ve změnách energetického zákona?

31. 3. 2023

Uplynulý rok byl z hlediska energetické legislativy v mnoha ohledech přelomový. Novinky shrnuje aktuální díl podcastu Pod proudem, jehož hosty jsou Luděk Šikola a Pavel Doucha,  partneři právní kanceláře Doucha Šikola advokáti.

„My jsme v energetice a energetické legislativě na její dynamiku zvyklí. Překotnost pro nás není nic nového. Třeba Energetický zákon byl od svého schválení v roce 2000 novelizován třicetkrát,“ komentuje Luděk Šikola, partner právní kanceláře Doucha Šikola advokáti, příval legislativních změn. Ty spustil ruský vpád na Ukrajinu a následná energetická krize.

Přelomová byla zejména novela energetického zákona nazývaná Lex OZE 1. Jejím prostřednictvím se podařilo zejména urychlit výstavbu nových zdrojů o výkonu do 50 kilowattů. Provozovatelé těchto zdrojů nově nepotřebují licenci k výrobě elektřiny, přičemž dřívější limit byl 10 kilowattů.

Klíčové bylo i zahrnutí velkých výroben o výkonu nad 1 megawatt mezi stavby veřejného zájmu. Podle partnera kanceláře Doucha Šikola advokáti, Pavla Douchy, ale české zákonodárce stále čeká ještě hodně práce.

„Jako Česká republika jsme celkově pozadu už o více než dva, dva a půl roku s přijímáním naprosto zásadních opatření a institutů do energetiky, které po nás chce i Evropská unie. Ani v roce 2021 tak stále nemáme v Energetickém zákoně zakotveno, co je to akumulace a jak se dá používat. Nemáme zakotveno, co je to agregace,“ upozorňuje Pavel Doucha.

Mezi zákonem a praxí bývá zásadní rozdíl

Oba právníci ale upozorňují, že přijatá legislativa k samotné změně k lepšímu nestačí. Záleží také, jak se ke změnám postaví úředníci. A už se objevují první případy, kdy investoři měli zájem v souladu s novelou Lex OZE 1 vybudovat nové čisté zdroje, ale narazili na neochotu úřadů.

„V zásadě je většinová reakce úředníků pochopitelná, čekáme na nějaké metodické vedení z ústředí. A je otázka, jestli tam nějaké metodické vedení bude. My si myslíme, že by mělo být, je to v zájmu státu,“ říká Pavel Doucha.

Na novelu Lex OZE 1 mají navazovat i další změny energetického zákona. Velmi často je diskutovaná i novela Lex OZE 2, která má v Česku položit základy komunitní energetiky. Podle právníků ale momentálně navrhované znění bohužel znamená spíše nevyužití potenciálu této přelomové novinky.

Detaily se dozvíte v podcastu Pod proudem, který je dostupný i na Spotify / Apple / Google .