Kompletní zateplení domu ušetří až 90 procent energií

Kompletní zateplení domu ušetří až 90 procent energií

14. 4. 2023

První zimu bez ruského plynu Evropa přečkala bez velkých potíží a ceny energií navíc významně poklesly. V Evropě přes to nepolevuje a polevovat ani nebude tlak na snižování energetické náročnosti budov. V zateplování je totiž pořád obrovský prostor pro úspory energií. Lidé v rodinných domech mohou díky zateplení výrazně ušetřit.

“Výměna oken může znamenat 15% úsporu energie, zateplení střechy může být 20-25 %, zateplení fasády je individuální, ale může být klidně 40 % úspor. Pokud je dům zrenovován kompletně, tak můžeme v ideálním případě hovořit třeba až o 90% úspoře energie na vytápění,” říká Marcela Kubů, architektka a výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace v nejnovějším díle podcastu Pod Proudem.

Rodinné domy se v Česku zateplují především s pomocí programu Nová zelená úsporám a jeho verze pro příjmově slabé domácnosti Nová zelená úsporám Light. Komplexně zatepleno je podle údajů Asociace výrobců minerální izolace v České republice přitom pouze 25 % rodinných domů v Česku (tj. 400 000 z celkového počtu 1,6 mil.) a 40 % bytových domů. Samotné panelové bytové domy jsou zrekonstruovány z 55 %.

“Je důležité si uvědomit, že když renovuji dům a zejména bytový dům, tak mám obrovské náklady renovace jako takové – náklady na lešení, stavební hmoty, pracovníky. Šetřit na izolaci vůbec nedává smysl, protože ta je jen okolo 20 % z celkového rozpočtu. A trošku ušetřit na izolaci, ale snížit tím „výkon“ celého zateplení je opravdu nesmysl. Celé zateplení přeci dělám hlavně kvůli izolaci a tu dává smysl udělat co nejlépe. A materiály to umožňují, dnes jsme nejméně na 15 a běžně na 20 centimetrech tloušťky,” říká v tomto díle podcastu Pod Proudem Ondřej Šrámek ze společnosti Knauf Insulation a prezident Asociace výrobců minerální izolace.

Jak správně zateplovat bytové i rodinné domy? Jaké typy izolace se hodí na jednotlivé projekty a jaké jsou výhody minerální izolace? A jaké jsou a budou trendy v oblasti zateplování a zvyšování energetické účinnosti budov?

Nejen o tom debatují v tomto dílu podcastu Pod Proudem Marcela Kubů, architektka a výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace a Ondřej Šrámek ze společnosti Knauf Insulation a prezident Asociace výrobců minerální izolace s moderátorkou Seznam Zpráv Marií Bastlovou.

Podcast je dostupný na: Spotify / Google / Apple