Nový podcast Pod proudem představuje první díl  na téma: Green Deal jako obrana Evropy

Nový podcast Pod proudem představuje první díl na téma: Green Deal jako obrana Evropy

3. 5. 2022

Green Deal je mrtvý, zaznívalo v prvních dnech po ruském útoku na Ukrajinu. Teď je ale jasné, že opak je pravdou. Politici napříč Evropou se shodují, že právě Zelená dohoda je cesta, jak se zbavit závislosti na ruských fosilních palivech a je třeba ho urychlit. V první díle podcastu Pod Proudem, který připravuje Svaz moderní energetiky s Aliancí pro energetickou soběstačnost a za podpory obnovitelne.cz, o tom debatovali Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky a Luděk Niedermayer, europoslanec za TOP 09.

Evropa potřebuje výrazně a rychle posílit podíl energie z obnovitelných zdrojů a snížit výrazně spotřebu fosilních paliv, aby se co nejrychleji zbavila nutnosti nakupovat ropu a zemní plyn v Rusku. Zejména u zemního plynu je Evropa na východních dodávkách z velké části závislá a jejich zastavení by pocítily země především ve střední a východní Evropě, mezi nimi i Česká republika.

Česká vláda proto musí chystat scénáře, jak závislost na ruských dodávkách co nejdříve snížit, a jak pokrýt případné výpadky dodávek. Klíčovou garancí by měla být podle europoslance Luďka Niedermayera evropská energetická unie, která by měla zajistit, že žádná evropská země nezůstane zcela bez potřebných surovin. Česko také musí zrychlit budování fotovoltaických elektráren a dalších zdrojů energie, soustředit se na úspory energie a motivovat byznys i domácnosti, aby se co nejvíce zapojily.

Zelená dohoda bude klíčovou agendou i pro české předsednictví Evropské unii, které startuje 1. července. Na programu bude především projednávání a schvalování závazků z dohody Fit for 55 a jednání o jeho případných změnách. Jak může svoji energetickou soběstačnost posílit Česko? Jak transformovat energetiku bez dramatických sociálních dopadů? A jak by mělo Green Deal pojmout Česko během předsednictví EU? Poslechněte si nový podcast Pod Proudem, který pro vás připravuje Svaz moderní energetiky s Aliancí pro energetickou soběstačnost. V dalším díle, který bude online v polovině května, se můžete těšit na rozhovor s Kamilem Čermák, předsedou představenstva a generálním ředitelem ČEZ ESCO a Martinem Hausenblasem, spolumajitelem společnosti Adler.

Pod proudem najdete v podcastových aplikacích: SPOTIFY / APPLE / GOOGLE

Téma energetické svobody Svaz moderní energetiky ve spolupráci s dalšími asociacemi zpracoval do podoby společné výzvy EnergetickaSvoboda.CZ. Iniciativa navrhuje 12 impulsů, kterými lze urychlit renovaci budov, výrobu domácího zeleného plynu, osazení střech solárními panely či usnadnit rozvoj větších projektů obnovitelných zdrojů energie, mezi nimi i agrivoltaiky. Druhá část výzvy pak míří přímo k domácnostem, firmám a obcím. Již se současnými možnostmi se může každý zamyslet, co lze udělat pro zlepšení jeho energetické bezpečnosti.