Pohled ČSOB, partnera Svazu moderní energetiky, na moderní energetiku

Pohled ČSOB, partnera Svazu moderní energetiky, na moderní energetiku

30. 1. 2022

Rozhovor s Petrem Hutlou, členem představenstva a ředitelem oblasti řízení úvěrů v ČSOB, se zaměřil například na žádosti o úvěr, u kterých je nutný takzvaný ESG formulář. Už od loňska totiž platí, že podniky nad 500 zaměstnanců musí při žádosti o úvěr tento formulář vyplnit.  V něm se třeba zjišťuje, jak moc jejich výroba zatěžuje životní prostředí nebo zda je dlouhodobě udržitelná. Letos se tato povinnost rozšíří i na firmy, které mají přes 250 pracovníků.

HN: Jak ČSOB hodlá pracovat se svým portfoliem, co se týče toho, které firmy do něho z pohledu jejich zelenosti připustí a které ne?

To je velmi aktuální otázka, protože na základě závazku, který KBC učinila v rámci OSN, musíme do září stanovit cíle, jak bychom chtěli snižovat uhlíkovou stopu na úrovni jednotlivých sektorů. A proto na toto téma mluvíme s jednotlivými podniky, včetně těch největších. Vyplňujeme s nimi pro účely financování takzvaný ESG formulář a dělají to tak postupně všechny banky v Česku. Tady musím vyzdvihnout spolupráci napříč trhem v rámci České bankovní asociace, na jejíž půdě se formulář vytvořil. Vyhnuli jsme se tomu, že by firma, která většinou spolupracuje s vícero bankami, musela vyplňovat u každé z nich jiné dokumenty. Budeme je tak zatěžovat co nejméně.

HN: Říkáte, že lidé, kteří si budou chtít pořídit nemovitost, která nebude dostatečně energeticky úsporná, dostanou dražší úvěr na bydlení nebo vůbec žádný?

K prosazování podobných produktů nás tlačí takzvané Green Asset Ratio, což bude nově sledovaný parametr, kdy poměrně významná část nové produkce – v rámci skupiny KBC nejméně 65 procent – bude muset jít do energeticky méně náročných projektů. A to včetně hypoték. Za sebe doporučuji, aby se lidé začali zajímat o to, jaký energetický štítek má budova, kterou vlastní nebo plánují pořídit. Právě toto se promítne i do ceny, tedy výše úrokové sazby. Klient, který si pořídí nemovitost s G, tedy vyšší energetickou náročností, dostane podobně výhodnou úrokovou sazbu, pokud v rámci rekonstrukce zlepší energetickou náročnost budovy. Ale do budoucna může přijít provozování energeticky náročných nemovitostí mnohem dráž. Nejde o věc, která se dá vyřešit za dva roky.

HN: Takže vy budete mít v rámci vašeho hypotečního portfolia určitý objemový limit na poskytování nezelených hypoték?

Ano, s tím, že takové hypotéky budou dražší.

HN: A když nebude v portfoliu na nezelené hypotéky místo?

Tak je neposkytneme. Nerad bych zde ale strašil lidi, že za pár let nedostanou hypoteční úvěr, pokud budou kupovat energeticky náročnou nemovitost. Kapacita bank je nyní obrovská, takže taková situace bezprostředně nehrozí. Jen je potřeba si uvědomit, že některé hypotéky prostě budou levnější než druhé. Je načase řešit, jak budovy fungují. Banky a další finanční domy na základě nových evropských směrnic budou do budoucna výrazným způsobem ovlivňovat život běžných lidí, a proto je nutné tyto věci s nimi srozumitelně a dostatečně včas komunikovat.

Celý rozhovor najdete zde.