Reakce Svazu moderní energetiky na tiskovou konferenci ministra průmyslu Jozefa Síkely týkající se extrémního růstu cen

Reakce Svazu moderní energetiky na tiskovou konferenci ministra průmyslu Jozefa Síkely týkající se extrémního růstu cen

29. 8. 2022

Ministr průmyslu Jozef Síkela dnes na tiskové konferenci komentoval možná řešení extrémního růstu cen elektrické energie. Za uvažovaný směr řešení na budoucí Radu ministrů energetiky uvedl možnost oddělit ceny elektřiny od cen plynu. S ohledem na potřebu celoevropského řešení podporuje další zkoumání této cesty i Svaz moderní energetiky. Ten ale také upozorňuje, že je zapotřebí hledat i další možnosti, které povedou k naší energetické bezpečnosti.

„Hlavním důvodem růstu cen elektřiny je vysoká cena zemního plynu. Zkušenosti ze Španělska a Portugalska ukazují, že přes zastropování cen zemního plynu lze držet nízké ceny elektřiny. Rozpracování možností částečného oddělení vlivu plynu na koncovou cenu elektřiny proto dává smysl. Podle posledních prohlášení se podobným řešením bude zabývat také Rakousko či Německo,“ okomentoval prohlášení Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

„Vláda na domácí půdě se však musí podívat také za horizont současných událostí. Abychom se zvládli zbavit závislosti na ruském zemním plynu, potřebujeme nejen nákup plynu z jiných zemí, ale především využít také domácí možnosti energetické bezpečnosti. Pokud je zemní plyn Putinovou zbraní vůči Evropě, jsou zateplené domy, solární panely či bioplynové stanice naším štítem. Česko proto potřebuje zajistit takové podmínky, které umožní rychlý růst zdrojů nezávislých na dodávkách z Ruska. Klíčem je rychlá změna stavebního zákona, zajištění možnosti sdílet elektřinu mezi spotřebiteli či zvýšení objemu prostředků v Nové zelené úsporám tak, aby na pomoc dosáhly i nízkopříjmové domácnosti,“ dodává Martin Sedlák.