ŠKODA AUTO a energetická společnost ČEZ postaví v závodě v Mladé Boleslavi další fotovoltaickou elektrárnu

ŠKODA AUTO a energetická společnost ČEZ postaví v závodě v Mladé Boleslavi další fotovoltaickou elektrárnu

12. 2. 2021

ŠKODA AUTO klade stále větší důraz na energie z CO2 neutrálních zdrojů a z tohoto důvodu rozšíří svou spolupráci s energetickou společností ČEZ. Dnes se na tom dohodli předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO Thomas Schäfer a Daniel Beneš, předseda představenstva ČEZ. Od druhé poloviny tohoto desetiletí bude energie potřebná pro výrobu vozů a komponentů ve výrobních závodech společnosti ŠKODA AUTO v České republice pocházet kompletně z obnovitelných zdrojů. Dalším společným projektem společností ŠKODA AUTO a ČEZ je výstavba největší střešní fotovoltaické elektrárny v České republice, která bude v hlavním závodě ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi uvedena do provozu ještě letos.

Předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO Thomas Schäfer vysvětluje: „Jako automobilka působící po celém světě bereme svou klimatickou a environmentální odpovědnost velmi vážně a realizujeme v rámci naší strategie GreenFuture dlouhodobě účinná opatření. Například tak urychlujeme vývoj energeticky efektivních a bezemisních vozů a v rámci celé naší výroby vozů a komponentů přecházíme na bezuhlíkové zdroje energie. Mám velkou radost z toho, že jsme přitom získali na svou stranu silné a angažované partnery – Skupinu ČEZ a zejména našeho dlouholetého dodavatele energií, společnost ŠKO-ENERGO.“

Daniel Beneš, předseda představenstva ČEZ, dodává: „ČEZ je největším výrobcem elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku a na jejich rozvoj se intenzivně zaměřujeme. Jsme také největším provozovatelem dobíjecích stanic pro elektromobily. Budoucnost energetiky je bezemisní, stejně jako je budoucnost dopravy elektrická. V rámci úzké spolupráce nabídneme společnosti ŠKODA AUTO své know-how, abychom mohli společně realizovat ambiciózní cíle udržitelného rozvoje.“

Část elektřiny ekologicky vyrobené ve společnosti ŠKODA AUTO již nyní pochází z fotovoltaické elektrárny. Na konci roku 2019 automobilka uvedla do provozu solární panely se jmenovitým výkonem 441 kilowatt-peak (kWp) instalované na střechách Servisního centra v Kosmonosech. Za realizaci tohoto projektu nesla odpovědnost společnost ČEZ ESCO, která je také vlastníkem majetkových podílů v energetické společnosti ŠKO-ENERGO, jejímž většinovým vlastníkem je ŠKODA AUTO. ŠKO-ENERGO poskytuje dodávky energie všem výrobním závodům společnosti ŠKODA AUTO v České republice a navíc je partnerem různých energetických projektů.

Automobilka společně se Skupinou ČEZ zanedlouho zrealizuje další projekt: Na střechách ŠKODA Parts Centra i logistických budov poblíž hlavního závodu automobilky v Mladé Boleslavi vznikne největší střešní fotovoltaická elektrárna v České republice: celkem bude instalováno téměř 6000 solárních modulů, jejichž jmenovitý výkon bude činit 2300 kilowatt (kW) a výroba elektřiny přesáhne 2200 megawatthodin (MWh) ročně. Přitom se budou používat moduly nejnovější generace, které disponují více než dvojnásobnou kapacitou oproti běžným solárním modulům.

Komentář Svazu moderní energetiky:

„Solární elektrárna, která má v létě vzniknout na budovách Škodovky, bude největším fotovoltaickým projektem za posledních deset let. Po dekádě stagnace se tak letos začíná psát nová kapitola české solární energetiky. Díky technologickému vývoji klesla cena fotovoltaických panelů od roku 2010 o více než 80 procent a solární elektřina se stala běžným řešením, které řadě firem pomáhá levně naplnit emisní cíle,“ komentuje průlomový projekt Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. „Po letech stagnace rozvoje moderní energetiky má Česko nejvyšší čas naskočit do nových projektů obnovitelných zdrojů, které nabízí dobrou cenu energie a pomáhají snižovat naši závislost na uhlí. Vítáme proto raketově rostoucí zájem českých firem o instalace solárních panelů na svých budovách. Firmám zajistí čistou energii za rozumnou cenu a svou investicí přispějí ke zlepšení kvality ovzduší pro nás všechny. Věříme, že toto desetiletí bude plné podobných projektů využívajících bezemisní energii ze slunce,“ dodává Martin Sedlák.