Sluneční elektrárny po celé České republice navštívily stovky návštěvníků z řad studentů i veřejnost

Sluneční elektrárny po celé České republice navštívily stovky návštěvníků z řad studentů i veřejnost

29. 9. 2020

Minulý týden patřil solárním elektrárnám. V rámci Dnů otevřených dveří slunečních elektráren jich mohli zájemci navštívit přes dvacet po celé republice. Pátého ročníku události, za kterou stojí Solární asociace, se zúčastnily stovky návštěvníků z řad veřejnosti i základních či středních škol. Česká republika se do této akce zapojila pod záštitou Ministerstva životního prostředí.   

Dny otevřených dveří solárních elektráren se uskutečnily ve dnech 20. – 26. září a už tradičně se konaly u příležitosti Evropského týdne udržitelného rozvoje. Cílem projektu je podpořit rozvoj udržitelné ekonomiky, představit fungování solárních elektráren a ukázat možnosti využití energie ze slunce. Své brány proto otevřely nejen velké distribuující fotovoltaické elektrárny, ale také soběstačné firemní budovy, rodinné domy a letos poprvé i farma.

Letošní ročník se těšil výraznému zájmu ze strany středních i základních škol. V Ostravě studenti navštívili soběstačnou dřevostavbu se solárním ohřevem vody a nabíjecí stanicí pro elektromobily. Školní exkurze proběhly i ve FVE Myštěves a FVE Řehoty v Královéhradeckém kraji, kde majitelé představili několik desítek otáčivých zařízení (tzv. trackerů) se zrcadly. Veřejnosti se letos nově otevřela také kozí farma v Pěnčíně v Libereckém kraji, která produkuje ovčí a kozí biovýrobky a získává energii ze slunce. Jak funguje fotovoltaika nejen dětem přiblížila prohlídka Otevřené zahrady Nadace Partnerství v Brně. 

Veřejnosti se otevřela také jedna z největších fotovoltaických elektráren u nás a vůbec v celé střední, jižní a východní Evropě – FVE Vepřek v Nové Vsi. V Benátkách nad Jizerou pak Autokomplex Menčík nabídl kromě exkurze i testovací jízdy vozů Škoda. Další z elektráren pak bylo možné navštívit například ve Strančicích ve Středočeském kraji, Broumově či Opavě.

Vedle solárních elektráren se veřejnosti letos zpřístupnila i další místa, jako je například první velkokapacitní skladovací bateriový systém v Česku, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu u Prahy nabídlo prohlídku solárního systému s výkonem 49 kWp. Ten používá inovativních technologií a kombinací různých forem tvorby energie. Návštěvník tak mohl vidět kombinaci střešního fasádního systému, nebo technologii přijímání energií skrze amorfní látky.