Svaz moderní energetiky chce podpořit dnešní českou solární vlnu, pomohou mu k tomu noví partneři, skupina SOLEK a Columbus Energy

Svaz moderní energetiky chce podpořit dnešní českou solární vlnu, pomohou mu k tomu noví partneři, skupina SOLEK a Columbus Energy

29. 11. 2022

Řady partnerů Svazu moderní energetiky nově rozšiřují skupina SOLEK a společnost Columbus Energy. Svaz tak získává silné partnery, kteří posílí jeho expertízu v oblasti solární energie různých kategorií. Skupina SOLEK se stává partnerem svazu v rámci velkých střešních a pozemních solárních instalací. Columbus Energy pak posílí expertízu svazu v oblasti malých instalací pro firmy, rodinné a bytové domy a tepelných čerpadel. Svaz pak oběma společnostem poskytne know-how v oblasti legislativy či dotačních programů a synergii v propojení s dalšími byznysovými partnery v sektorech akumulace energie, dobíjecích stanic nebo kogenerace.

„Solární elektrárny letos představují nejrychleji se rozvíjející segment obnovitelných zdrojů energie. České domácnosti i firmy mají rekordní zájem o střešní solární elektrárny, díky kterým mohou získat levnou a čistou energii nezávislou na ruském plynu. Velké pozemní fotovoltaiky jsou pak součástí potřebných nových bezuhlíkových zdrojů, které zajistí postupnou dekarbonizaci české energetiky. Skupina SOLEK i Columbus Energy mají s oběma typy instalací mnohaleté zkušenosti, ze kterých nyní bude čerpat i Svaz moderní energetiky při tvorbě odborných stanovisek a doporučeních, jak dohnat zbytek Evropy ve využití sluneční energie,“ říká programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Skupina SOLEK působí na trhu obnovitelných zdrojů energie od roku 2010. Napříč Českem, Evropou a Latinskou Amerikou provozuje desítky solárních elektráren. Její fotovoltaické panely vyrábějí čistou energii například na Kypru, v Rumunsku, a především v Chile. SOLEK vstoupil i na trhy ve Francii, Španělsku, Maďarsku nebo Kolumbii. Do Česka se společnost vrátila v letošním roce v souvislosti s aktuální energetickou krizí a pracuje na nových projektech.

„V Česku dochází k energetické revoluci zdola, navíc s podporou vlády, což je jen dobře. Energetická nezávislost Česka se totiž neobejde bez rychlé a odpovědné výstavby vlastních udržitelných projektů. Ty solární jsou proto strategickým řešením. Naše zahraniční zkušenosti chceme využít také doma v Česku. V nejbližších třech letech máme v plánu zde vybudovat elektrárny o výkonu v řádu stovek megawatt,“ říká Zdeněk Sobotka, zakladatel a předseda představenstva skupiny SOLEK.

„Máme zkušenost s výstavbou malých elektráren i projektů jejichž instalovaný výkon přesahuje 10 megawatt. Dohromady máme k říjnu 2022 připojeno již 212 MW v Evropě a Latinské Americe. V případě komerčních a komunitních střech ale můžeme plně využít naše zkušenosti s návrhy velmi komplexních projektů a jejich zapojováním do distribuční sítě. A česká energetika zase může využít svůj udržitelný potenciál. Jsem rád, že jsme se stali partnerem Svazu moderní energetiky a můžeme tak společně posunout českou energetiku zase o kus dál,“ dodává Zdeněk Sobotka.

Dalším novým partner Svazu moderní energetiky je společnost Columbus Energy, která působí na českém trhu od letošního září a je dceřiným subjektem polské společnosti Columbus Energy. Polská mateřská společnost existuje devět let a za tu dobu nainstalovala více než jeden milion solárních panelů na střechy šedesáti tisíc polských domácností.

Vidíme velký průnik ve vizích i cílech Svazu moderní energetiky a Columbusu. Proto věříme, že vzájemná spolupráce nám pomůže k etablování na českém trhu a rychlejšímu rozvoji našich aktivit v oblasti moderní energetiky,“ uvedl Petr Vaverka, člen dozorčí rady Columbus Energy.

Společnost zpřístupňuje moderní energetiku a technologické inovace domácnostem, firmám i obcím v celé České republice. Ekosystém Columbus zahrnuje nejen řešení pro ekologickou výrobu a ukládání elektřiny, ale také pro vytápění, ohřev vody a nabíjení elektromobilů. A to vše propojené a ovládané online z jednoho místa. „Věříme, že trend uhlíkové neutrality a dekarbonizace energetiky bude dále akcelerovat a moderní technologie se brzy stanou standardem při realizaci nebo rekonstrukci každé budovy,” dodává Petr Vaverka.

Foto: Columbus Energy