Svaz otevírá dveře k energeticky úsporným budovám. Čerstvé tváře mu pomohou budovat novou odbornou sekci i posílit vztahy se zahraničními experty

Svaz otevírá dveře k energeticky úsporným budovám. Čerstvé tváře mu pomohou budovat novou odbornou sekci i posílit vztahy se zahraničními experty

25. 6. 2024

Praha 25. června 2024 – Svaz moderní energetiky dál posiluje na odborných pozicích, které mu pomohou se rozkročit do nových klíčových budov: spojení moderní energetiky s chytrými budovami. Cílem je připravit Česko na přicházející změny a podpořit debatu o implementaci evropských směrnic mezi státem a partnery Svazu a jeho partnery z byznysu a členských organizací.

„Svaz moderní energetiky byl doposud dominantní v oblasti zelené elektroenergetiky. Bezuhlíková ekonomika se však dotýká také výstavby a provozu budov či dodávek tepla. Společně s našimi členskými asociacemi a partnery chceme pomoci Česku zvládnout přípravu nástupu budov využívajících lokální obnovitelné zdroje energie založených na maximálním využití energeticky efektivních řešení.,“ říká k novým posílám Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

 

Novou oblast chytrých budov bude ve Svazu rozjíždět Ondřej Šumavský z pozice manažera strategického rozvoje. Ondřej dříve působil na pozici manažera inovací v energetické skupině ENETIQA (dříve MVV), která patří k předním výrobcům a distributorům tepelné energie v České republice nebo společnostem nabízejícím úspory energie se zárukou. “Různé cesty vedoucí k vylepšování energetické účinnosti podniků jsou základem moderní ekonomiky. Symbolem proměny jsou inovace, které se stávají běžnou součástí výrobních procesů nebo provozu budov. Efektivní, energeticky účinné osvětlení, zateplení budovy, optimalizace zdroje energie nebo využití místních obnovotelných zdrojů, akumulace energie či kogenerační jednotky výrobní technologie patří mezi cesty, které zajistí dostupné náklady za energie pro uživatele budov, ať již obytných, kancelářských nebo průmyslových,” představuje Šumavský směry, kterými se bude nová pracovní sekce Svazu moderní energetiky zabývat.

 

Sekce pak nabídne možnosti sdílení dobré praxe mezi partnery, ale zejména povede také diskuzi se státem o potřebném přístupu k implementaci aktuálních evropských směrnic či nastavení podpůrných programů tak, abychom využili příležitost v dekarbonizace v segmentu budov, na kterých připadá spotřeba zhruba 40 % energie.

 

Řady Svazu v nedávné době posílila i Nikola Nedělová, odbornice s širokým přesahem do dalších odvětví moderní energetiky. Nedělová dříve působila například u jednoho z předních agregátorů flexibility, nyní pracuje v předním českém dodavateli velkých fotovoltaik, skupině Solar Global. Ve Svazu je aktuálně na pozici Business Development Managerky a pomáhá se zpracováním výzkumného projektu z grantu německé nadace EUKI, který je zaměřen na optimální nastavení Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu (NEKP) tak, aby plán odpovídal ambicím Česka v dekarbonizaci energetiky a ekonomiky s ohledem na dostupnost dostatečného množství zelené energie pro české firmy.

 

“Výzkumný projekt dává příležitost přizvat k pohledu na směřování české energetiky experty ze zahraniční. Aktuálně vybíráme vhodné partnery, kteří nám pomohou vytvořit zelený scénář vývoje tuzemské elektroenergetiky. Celkově tak podnikáme kroky, aby transformace energetiky byla odvážná, ambiciózní, inovativní a promyšlená vzhledem k vývoji energetického trhu v Česku i v Evropě,” říká Nedělová.

 

Svaz moderní energetiky posiluje nejen na odborných pozicích, ale i ve svém komunikačním týmu. Personální změny proběhly na pozici tiskového mluvčího a PR manažera, na kterou nastupuje Petr Schwank. Uvolnil tak ruce Ondřejovi Novákovi, který se jako šéfredaktor plně soustředí na zpravodajský web Obnovitelně.cz. Na pozici social media manažerky se pak k týmu Svazu připojila Anežka Jiráňová, která bude mít za cíl především zlepšit viditelnost Svazu napříč online platformami.