Vláda dál odmítá podpořit rozvoj solární energetiky. Přitom se jedná o nejvýhodnější řešení pro spotřebitele i ekonomiku

Vláda dál odmítá podpořit rozvoj solární energetiky. Přitom se jedná o nejvýhodnější řešení pro spotřebitele i ekonomiku

27. 4. 2020

Vláda dnes projednala novelu zákona o podporovaných zdrojích, která obsahuje zásadní nástroj pro podporu nových projektů obnovitelných zdrojů energie. Ty by měly nově vznikat pomocí tržní soutěže mezi zájemci o jejich výstavbu a podporu by získaly ty s nejlevnější nabídkou. Vláda však neumožní podporu pro vznik nových solárních elektráren. Přitom dle zkušeností ze zahraniční, je právě fotovoltaika nejvýhodnějším opatřením pro spotřebitele elektřiny díky minimálním nákladům, upozorňuje Svaz moderní energetiky.

„Vítáme, že se po měsících příprav dal proces podpory pro vznik nových projektů obnovitelných zdrojů do pohybu. Vynechání solárních elektráren však nedává smysl. Solární panely jsou nejlevnějším typem obnovitelného zdroje a je zarážející, že vláda nechce podpořit jejich rozvoj ani v době, kdy musí myslet na ekonomicky efektivní nástroje, které pomohou při restartu ekonomiky,“ komentuje vládní rozhodnutí Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Rozvoj solární energetiky by Česku přinesl potřebný impuls v rámci restartu ekonomiky. Podle studie, kterou zpracovali loni na podzim konzultanti společnosti Deloitte pro Svaz moderní energetiky, lze v Česku vybudovat až 7 500 megawattů solárních elektráren do roku 2030. Zároveň by zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v elektroenergetice přineslo až 33 tisíc pracovních míst a růst HDP až o 7 %.

Německo využívá aukce pro podporu solárních elektráren od roku 2015. Díky tržní soutěži snížilo ceny elektřiny ze slunce o více než 50 %. S úspěchem se aukce rozšířily také do Polska, Maďarska, Španělska nebo Francie. Právě ve Francii si vláda uvědomila výhody investic do moderní energetiky během pandemie koronaviru. Francie proto navýšila objem podpořených projektů v rámci poslední aukce, ve které již několik let soutěží zájemci o výstavbu nových projektů obnovitelných zdrojů o získání podpory. Celkem tak získají podporu větrné a solární parky o výkonu 1 700 megawatt. Fotovoltaických parků má v rámci této výzvy vzniknout až 88 o výkonu 649 megawatt s průměrnou cenou 62,11 EUR/MWh. Dalších 104 megawatt postaví v rámci inovativních solárních řešení, například spojením fotovoltaiky a zemědělství, kdy jsou panely umístěny nad plodinami. Pro vlastní spotřebu například domácností pak vznikne 11,8 megawatt solárních projektů. 

Technologicky neutrální nastavení aukcí v Česku podporoval během příprav novely nejen Svaz moderní energetiky, ale také Svaz průmyslu a obchodu nebo Svaz měst a obcí.